06.07.2015

Malina nebo ostružina?

DSC_0778[1]

Boysenberry, zralé plody, které jsou již menší než ty z prvního týdne dozrávání.

Vždy při myšlence na tyto dvě podobná ovoce si vzpomenu na film „Křidýlko nebo stehýnko“, ale zde je volba trochu jednodušší, protože na rozdíl od kuřete u rostlin lze některé druhy křížit a protože ostružina i malina jsou druhového jména Rubus, nabízí se to přímo hned.

DSC_0774[1]

Tayberry s výrazně protáhlými plody.

Tento víkend jsem zavítal na naši zahradu a měl možnost natrhat hned tři různé plody: maliny, a dva druhy mylinoostružiny. Maliny odrůdy „Hinbo TOP“, které plodí dvakrát a na rozdíl od jahod, podzimní sklizeň je stejně kvalitní a ve stejné době zrající křížence „Boysenberry“ a „Tayberry“, o kterých se zde chci zmínit, neboť přicházejí čím dál více na trh, ač jsou sazenice stále velmi drahé při představě jednoduchosti množení.

Boysenberry je vyšlechtěna již před téměř sty lety v USA a je beztrnná. Hábitem ale i vzhledem více připomíná ostružiny. Chutí bych ji více přirovnal k beztrnným ostružinám odrůdy „Thornless Evergreen“, které ale zrají o měsíc později. Boysenberry má skutečně velké černé plody plody, které jsou dosti šťavnaté a dozrávají dříve než Tayberry. Jsou vhodné k jakémukoliv použití. Tayberry je naopak blíže vzhledem plodů k malině, jsou červené velké protáhlého tvaru. Jinak byla vyšlechtěna ve Skotsku a registrována v roce 1979. Její chuť je velmi specifická: velmi aromatická až skoro kořeněná na malinu (ostružinu). Obě jsou velmi plodné, ale vyžadují oporu a dosti velkou plochu, neboť výhony dosahují několika metrů.

DSC_0782[1]

Rozmačkané se zakysanou smetanou a trochou cukru, to se nepřejí.

DSC_0776[1]

Boysenberry plody těsně před dozráním.

Jinak moje první setkání s malinoostružinami proběhlo již v osmdesátých letech, to znamená, že nejsou zcela nové, ale stále jsou rozhodně více doménou zahrádek než většího pěstování, abyste se s těmito zajímavými plody setkali i ve volném prodeji plodů.